خانه / اطلاعات ترکیه / مطالب خواندنی ترکیه / ۱۷ دانستنی در مورد ترکیه که شما را متعجب خواهد کرد!
۱۷ دانستنی در مورد ترکیه که شما را متعجب خواهد کرد!

۱۷ دانستنی در مورد ترکیه که شما را متعجب خواهد کرد!

۱۷ مورد از دانستنیهای ترکیه که بهتر است هنگام سفر به ترکیه آن ها را بدانید

ترکیه به دلیل همسایگی با کشور عزیزمان ایران، در طول سال علاقمندان زیادی به خود جذب می‌کند. بهتر است قبل از سفر به آنجا بخصوص شهر استانبول، این مقاله را مطالعه بفرمائید تا با برنامه ریزی دقیق‌تر از سفر خود لذت بیشتری ببرید.

پرش سریع به عناوین این مقاله:

 1. قدیمی ترین و بزرگترین مرکز خرید جهان
 2. نسخه شفابخش
 3. میراث فرهنگی ترکیه
 4. بابا نوئل ترکیه
 5. لاک پشت دریایی سواحل اصلی مدیترانه
 6. لاله های ترکیه با استعداد جهانی (قابلی ندارد، هلند!)
 7. قله های ترکیه
 8. استانبول یکی از صحنه های هنری هیجان انگیز ترین در اروپا است
 9. مسافرت و جابجایی داخلی با مترو
 10. بذر کشاورزی اولین بار در ترکیه کاشته شد
 11. یکی از مهمترین خانه هایی که برای مسیحیت اهمیت دارد
 12. کشتی با بدن روغنی یکی از ورزش‌های ملی ترکیه است
 13. ساخت بناهایی مربوط به دوران شکارچی توسط افراد
 14. صنعت پر رونق فیلم در ترکیه
 15. کشف یک گونه جدید گیاهی در هر ۱۰ روز
 16. ترکیه واقعا مرکز دنیاست
 17. یادگیری زبان ترکی، بر خلاف ظاهرش آسان است

.۱    قدیمی ترین و بزرگترین مرکز خرید جهان

بازار بزرگ استانبول، یا Kapalı Çarşı، که قدمت آن به سال ۱۴۵۵می‌رسد و در مدت کوتاهی پس از فتح عثمانی قسطنطنیه تاسیس شده است. در طول قرن ها به ۶۱ خیابان، با بیش از ۳۰۰۰ مغازه رسیده است و در حال حاضر  فضایی نزدیک به ۳۳۳۰۰۰ فوت مربع (۰٫۰۹۳ متر مربع) را اشغال کرده است. احتمالاً شما هرگز قادر به کشف همه‌ی آن‌ها نخواهید بود، اما این موضوع  شما را از تلاش باز نمی دارد. با توجه به سفر -اوقات فراغت- بازار بزرگ از اولین جاذبه‌های جهان در سال ۲۰۱۴ ، با بیش از ۹۱ میلیون نفر است.

قدیمی ترین و بزرگترین مرکز خرید جهان
قدیمی ترین و بزرگترین مرکز خرید جهان – عکس از وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه

.۲    نسخه شفابخش

نسخه درمانی عثمانی با استفاده از سینه مرغ که نام دیگر آن پودینگ سینه مرغ است. این یک ترکیب عجیب و غریب از مرغ آب پز، شیر و شکر، به همراه دارچین است، که مرغ را  بسیار لذیذ می کند. در منوهای سراسر کشورها میتوانید آن را جستجو کنید.

.۳   میراث فرهنگی ترکیه

در واقع، ۱۳ مکان در ترکیه، در فهرست سایت‌های میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، که بزرگترین آن‌ها در رتبه ۶۲ این لیست واقع شده است. محدوده آن‌ها از یک معبد میان‌سنگی (تپه گوبکلی) به یک شهرستان کتاب مقدس (Ephesus) در میدان جنگ جنگ جهانی اول (گالیپولی) متغیر است، و  همین امر  باعث شده که این کشور به عنوان ششمین مقصد توریستی در جهان،  بیشترین بازدید را داشته باشد.

میراث فرهنگی ترکیه
میراث فرهنگی ترکیه

 بابا نوئل ترکیه

سنت نیکلاس در نزدیکی قطب شمال، در پاتارا متولد شد. او تنها قدیس ترکیه‌ای است که در محل استراحت مریم باکره در نزدیکی افسس می‌باشد، در حالی که سنت پل در طرسوس واقع در جنوب است. از دیگر شخصیت‌های کتاب مقدس حضرت ابراهیم است که در شانلی اورفه به دنیا آمد. و بعد از سیل، نوح ممکن است کشتی به گل نشسته خود را در کوه آرارات گذاشته باشد.

 لاک پشت دریایی سواحل اصلی مدیترانه

ساحل ایزتوزو، در غرب فتحیه، یک زمین پرورش عمده برای لاک پشت های در معرض خطر است. لاک پشت‌ها  بین ماه مه و اکتبر از راه می‌رسند،  و با بالا رفتن در ساحل در مکانی دقیق، نسل جدیدی از تخم های خود را متولد می‌کنند.

سواحل تخم ریزی لاک پشت ها
سواحل تخم ریزی لاک پشت ها

 لاله های ترکیه با استعداد جهانی (قابلی ندارد، هلند!)

جایی که لاله های اولیه در آن رشد داده شده‌اند معلوم نیست، اما آنچه مشخص است این است که گل محبوب عثمانی هاست و معرفی آن‌ها را به اروپا آسان‌تر می‌کند. دانه‌های اولین حباب سوداگرانه جهان (گل لاله)، هنگامی کاشته شد که سفیر فنلاندرز در قرن ۱۶، به دربار سلیمان آمد و گل پیازی با شکوه را از هلند با خود به ارمغان آورد. دیگر کالاها که اروپا برای قدردانی به این کشور آورد، قهوه و گیلاس بود.

قله های ترکیه

کشور ترکیه دارای ۱۳۰ قله با بیش از ۹۸۰۰ فوت (۳۰۰۰ متر) ارتفاع است لذا مکانی برای رشته کوه‌های دیدنی و جذاب است، و بازدیدکنندگان در زمستان می‌توانند دراطراف دامنه‌ها به استراحتگاه‌های زیادی برسند. Palandöken، در استان شرقی ارزروم، مرتفع‌ترین مکان ترکیه با ۱۰۲۰۰ فوت ۳۱۲۵) متر( است و طولانی ترین اسکی طبیعی اروپا، در آن اجرا می‌شود.

پیست اسکی ترکیه
اسکی در ترکیه

۸. استانبول یکی از صحنه های هنری هیجان انگیز ترین در اروپا است

اثر "مرز دوساله استانبول" که در حال حاضر در نسخه ۱۴ است، با بیش از ۳۰۰۰۰۰ بازدید  در سال ۲۰۱۳ بیشترین بازدید را در میان جمعیت هنری جهان داشته و در میان برترین آثار هنری معاصر قرار دارد. در سال ۲۰۱۵ این نمایش ۳۰ سالن را در اطراف تنگه بسفر اشغال کرد.

۹. مسافرت و جابجایی داخلی با مترو

اگرچه استانبول یکی از شهرهای بزرگ اروپایی است اما نیمی از آن در آسیا قرار دارد. بیش از یک قرن پس از آنکه خط ریلی Bosphorus Strait احداث شد، ترکیه خط متروی Marmaray را در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی کرد.

۱۰. بذر کشاورزی اولین بار در ترکیه کاشته شد

مورخان بر این باورند کشاورزی ۱۱،۰۰۰ سال پیش در این سرزمین آغاز شد. بنا به گزارش سایت‌هایی مانند Çatalhöyük، در جنوب مرکزی ترکیه، شواهدی وجود دارد که ساکنان این شهرستان محصولات کشاورزی مانند گندم و جو را به رژیم غذایی خود اضافه کرده‌اند، و در جنوب شرقی ترکیه علفهای وحشی ژنتیکی پرورش یافته‌اند. حتی امروز، این کشور بزرگترین تولید کننده غلات جهان است.

۱۱. یکی از مهمترین خانه هایی که برای مسیحیت اهمیت دارد

اگرچه ۹۹% جمعیت ترکیه مسلمان است اما این کشور هر ساله میزبان هزاران نفر از زائران مسیحی است. اسقف اعظم، رهبر روحانی ۳۰۰ میلیون ارتودکس جهان، بخشی از امپراتوری بیزانس، در استانبول زندگی میکند. این غار حفر شده توسط پطرس رسول در انطاکیه اولین خانه مسیحی عبادت بوده که در زیر زمین در منطقه Fındıklı واقع شده است.

اکنون استانبول خانه‌ای متعلق به ۱۵۰۰ سال پیش به نام ایاصوفیه دارد که امروزه تبدیل به موزه شده است همچنین کلیسای حواری ارمنی۱۷۰۰  سال پیش در آنچه که امروز شهرستان قیصریه نام دارد، تاسیس شد.

مسجد استانبول
مسجد استانبول

۱۲. کشتی با بدن روغنی یکی از ورزش‌های ملی ترکیه است

در این کشتی مردان بدن خود را با روغن زیتون چرب کرده و در زیر نور آفتاب با یکدیگر دست و پنجه نرم میکنند. این ورزش، یک سنت با بیش از ۶۵۴ سال است که هر ساله برگزار میشود. مسابقات کشتی شترها که در سراسر منطقه دریای اژه در زمستان برگزار می شود و همچنین مسابقات کشتی گاو که در نزدیکی دریای سیاه برگزار میشود نیز محبوب هستند.

۱۳. ساخت بناهایی مربوط به دوران شکارچی توسط افراد

تا قبل از اواسط قرن ۱۹۹۰ فرض بر این بود که بشر ساخت و سازی در مقیاس بزرگ از خود بر جای نگذاشته است مگر مواردی که مربوط به شروع دوره کشاورزی و اسکان دائمی بشر بود. اما پس از آن سایت باستان شناسی از تپه گوبکلی در جنوب ترکیه خبرداد که شواهد گویای ساخت و ساز حداقل ۲۰۰۰ سال قبل از انقلاب کشاورزی بوده است.

۱۴. صنعت پررونق فیلم در ترکیه

هنگامی که فیلم "خواب زمستانی" کارگردان نوری بیلگی در جشنواره کن سال ۲۰۱۴ برنده نخل طلایی شد، نقطه عطفی در صنعت سینمای ترکیه بوجود آمد که باعث رشد تولید فیلم تا پنج برابر شد بطوری که سالانه ۱۰۰ فیلم تولید میشود. ترکیه یکی از کشورهایی است که در زمینه صادرات فیلم و مجموعه‌های تلوزیونی فعالیت دارد.

۱۵. کشف یک گونه جدید گیاهی در هر ۱۰ روز

وجود ۱۰۰۰۰ گونه گیاهی و ۸۰۰۰ نوع حیوان در ترکیه باعث شده تا این کشور رتبه ۳۵ در دارا بودن تنوع زیستی را داشته باشد. علاقمندان به محیط زیست و طرفداران پرندگان میتوانند تنوع زیادی از پرندگان و گونه‌ها را به صورت یکجا مشاهده کنند. ترکیه محل مناسبی برای دوست داران گل و گیاه به شمار می رود. پیشنهاد میکنیم چنانچه قصد سفر به ترکیه را دارید حتما از لاله های واژگون آنجا دیدن کنید.

تنوع زیستی در ترکیه
تنوع زیستی در ترکیه

۱۶. ترکیه واقعاً مرکز دنیاست

شما میتوانید از فرودگاه آتاترک تقریبا به هر نقطه ای از دنیا سفر کنید. ناوگان هوایی مدرن و پیشرفته موجود به مدت چهار سال جزء بهترین‌های اروپا بوده است.

۱۷. یادگیری زبان ترکی، بر خلاف ظاهرش آسان است

هنگامی که در سال ۱۹۲۰ حروف عربی به الفبای لاتین منتقل شد زبان ترکی آسان تر شد. برای یادگیری زبان ترکی همین حالا اقدام کنید و از ظاهر آن نترسید.

برای رزرو تور ترکیه و جهت رزرو هتل، تور، ویزا و پرواز در خدمت شما هستیم

سپیدگشت: ۰۲۱۸۸۸۰۸۱۱۸

جوابی بنویسید

ایمیل ها معلوم نمیشودبخش های ضروری معلوم گشته است *

*