جاذبه‌های آنکارا

جاذبه‌های آنکارا

جاذبه های آنکاراجاذبه‌های آنکارا

جاذبه‌های آنکارا در کشور ترکیه برای گردشگران زیاد است اما با این وجود بیشتر گردشگران  این شهر را به عنوان یک نقطه‌ی ترانسفر برای رفتن به شهرهای دیگر از جمله قونیه استفاده می‌دانند. آنکارا در گذشته به صورت دهکده‌هایی بوده که در اطراف قلعه‌ی آنکارا قرار گرفته بودند. با قدرت یافتن مصطفی کمال پاشا معروف به آتاترک و جنبش استقلال‌طلبی ترکیه، این شهر تبدیل به شهری مهم شد. پس از پیروزی آتاترک، آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه انتخاب شد. امروزه آنکارا دیگر آن شکل قدیم خود را ندارد و کاملاً شهری پرجمعیت و مدرن است. جاذبه‌های آنکارا بسیار است. در اینجا برخی از آنهارا به اختصار بیان می‌کنیم. می‌توانید برای دیدن تور آنکارا کلیک کنید. چنانچه نیاز به ترجمه زبان ترکی دارید از این لینک استفاده کنید.

مقبره‌ی آتاترک

این بنا بر روی تپه‌ای در بخش آنتیپ واقع شده است. ساخت این مقبره از سال ۱۹۴۴ آغاز شد و در سال ۱۹۵۳ ساخت آن تکمیل شد. معماری بی‌نظیر این مقبره تلفیقی است از معماری باستانی و معماری مدرن. این بنا در عین سادگی بسیار زیبا است و چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. این مقبره موزه‌ای دارد که در آن مجسمه‌ی مومی آتاترک، نوشته‌هایش، اشیایی که متعلق به او بوده است و تصاویری از دوره‌های مهم زندگی وی و تاسیس جمهوری ترکیه نگهداری می‌شود و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده شده است. برای دیدن تور آنتالیا کلیک کنید.

قلعه آنکارا

این قلعه در ارتفاع ۹۴۸ متری بر روی یک تپه واقع شده و در گذشته نماد شهر آنکارا بوده است. بر طبق بررسی‌های انجام شده و کاووش‌های باستان‌شناسی این قلعه در زمان هیتایتی‌ها بنا شده و بعد از قرن‌ها، توسط رومیان کامل شد. برای مشاهده تور استانبول کلیک کنید.

مسجد اهی الوان

این مسجد قدیمی‌ترین مسجد در آنکارا است که در محله‌ی کویون پازاری بر روی شیب صخره‌ای نزدیک ارگ آنکارا قرا گرفته است. ظاهر و معماری این مسجد بسیار ساده است. قدمت آن به سال ۱۳۸۲ میلادی برمی‌گردد. در سال ۱۴۱۳ به دستور سلطان محمد عثمانی این مسجد بازسازی شد. ستون‌های چوبی و نامنظم آن مربوط به زمان رومی‌ها و بیزانس است و نوع معماری آن که مسجد بدون منبر ساخته شده است مربوط به دوره‌ی سلجوقیان است. برای دیدن تور ترکیه کلیک کنید.

معبد آگوستوس

این معبد به دست پلامینس، پادشاه غلاطیه‌ای در سال دهم میلادی برای یادبود آگوستوس ساخته شد. و در قرن دوم توسط رومیان بازسازی شد و گسترش پیدا کرد. اهمیت این مکان به خاطر وجود مقبره انکیرانوم است. در این معبد پیمان سیاسی آگوستوس که شرح دستاوردهای او در آن است نگهداری می‌شود که به زبان‌های لاتین و یونانی بر روی دیوارهای آن هک شده است. با روی کار آمدن امپراتوری روم شرقی این معبد تبدیل به کلیسا شد. این معبد در کنار مسجد حاجی بایرام قرار دارد. همچنین برای دیدن تور مارماریس کلیک کنید.

مسجد حاجی بایرام

در محله‌ی اولوس و بعد از معبد آگوستوس مسجد حاجی بایرام قرار دارد. این مسجد دردر سال ۱۴۲۷-۱۴۲۸ درکنار آرامگاه حاجی بایرام که یک صوفی نام دار بوده است، ساخته شد. آجرها و قطعاتی که در ساخت این مسجد به کار رفته است به رنگ سبز است. امروزه از این مسجد برای انجام مراسم‌های رسمی و غیر رسمی استفاده می‌شود. مقبره‌ی حاجی بایرام نمونه‌ای از مقبره‌های قرن پانزدهم است و در کنار محراب قرار دارد.

پارک‌ها و مناطق طبیعی

پارک‌ها و مناطق طبیعی آنکارا اکثراً بعد از جمهوریت ترکیه به دستور آتاترک ساخته شده‌اند. همچنین دریاچه‌های مصنوعی ساخته شده است که در کنار سواحل آن رستوران‌ها به ارائه‌ی خدمات به گردشگران مشغول هستند و می‌توان انواع غذاهای ترکی را در این رستوران‌ها امتحان کرد. برای تحقیق بیشتر کلیک کنید.

آب‌های گرم و معدنی

این آب‌ها در شهرستان هایمانا در جنوب آنکارا قرار دارند و در دوره‌های رومی‌ها، بیزانتیوم، سلجوقیان و عثمانی همواره مورد استفاده قرار گرفته است. این آب‌ها علاوه بر تفریح خاصیت درمانی هم دارند.

جوابی بنویسید

ایمیل ها معلوم نمیشودبخش های ضروری معلوم گشته است *

*