خانه / اطلاعات ترکیه / آب و هوای شهرهای ترکیه / آب و هوای ترکیه و بهترین زمان سفر به ترکیه
آب و هوای ترکیه و بهترین زمان سفر به ترکیه
آب و هوای ترکیه و بهترین زمان سفر به ترکیه

آب و هوای ترکیه و بهترین زمان سفر به ترکیه

آب و هوای ترکیه

کشور ترکیه به دلیل تنوع وضعیت جغرافیایی از آب و هوای متنوعی در نقاط مختلف برخوردار است. نواحی نزدیک به دریای اژه و مدیترانه از آب و هوای گرم میترانه ای برخوردار هستند، تا جایی که در طول تابستان (از ماه می تا اکتبر) به ندرت در این نواحی شاهد بارش باران خواهید بود و فصل زمستان در این نواحی تنها شاهد آب و هوای معتدل و بارانی هستید. احتمال بارش برف در نواحی ساحلی بسیار کم است و این در حالی است که در نواحی کوهستانی با ارتفاع بیش از ۲۰۰ متر از سطح دریا، بارش برف تا جایی شدید است که عبور و مرور را مختل می سازد. دمای آب های مدیترانه ای در طول تابستان گرم، بین ۲۳ (در نواحی شمالی) تا ۲۸ (در نواحی جنوبی) درجه سانتیگراد، و مطلوب برای تفریحات ساحلی ترکیه است.

آب و هوای ترکیه

آب و هوای ترکیه

نواحی نزدیک به دریای مرمره (شامل استانبول) آب و هوایی متغیر بین اقیانوسی و شبه مدیترانه ای، همراه با بارش خفیف باران بصورت رگبار کوتاه مدت دارند. زمستان در این نواحی نسبت به نواحی غربی و شمالی کشور ترکیه سردتر است. تا جایی که شاهد بارش برف با ماندگاری بسیار کم، حتی در نواحی ساحلی خواهید بود! دمای آب در دریای مرمره سردتر از دریای اژه و مدیترانه است و انجام تفریحات آبی ترکیه تنها در طول تابستان (جون تا آگوست) میسر است.

نواحی اطراف دریای سیاه، که تحت پوشش کوهستان نیز قرار گرفته اند، دارای آب و هوای اقیانوسی هستند. این نواحی بیشترین نرخ بارش در تمام طول سال در کشور ترکیه را دارا هستند و دارای تابستان گرم و مرطوب و زمستان سرد و خشک هستند. بارش برف غیر ماندگار بر روی زمین در نواحی ساحلی و بارش بسیار سنگین برف و بهمن در نواحی کوهستانی مرتفع، امری معمول است. دمای آب دریا بین ۱۰ تا بیست درجه سانتیگراد است که حتی در طول تابستان برای انجام تفریحات آبی چندان دلچسب نخواهد بود. تمام نواحی ساحلی در کشور ترکیه دارای رطوبت بالا در تمامی طول سال سال هستند. این مساله باعث شده آب و هوای سرد در این نواحی سردتر، و آب و هوای گرم، گرمتر از دمای واقعی لمس شود.

آب و هوای ترکیه و بهترین زمان سفر به ترکیه

آب و هوای ترکیه و بهترین زمان سفر به ترکیه

نواحی داخلی کشور ترکیه مثل آنکارا دارای تابستان گرم (در طول روز) و زمستان سرد هستند. نواحی شرقی، غالبا زمستان های سردتر همراه با بارش بیشتر دارند. شاید بتوان گفت نواحی شمال شرقی تنها ناحیه ای در ترکیه است که دارای هوای سرد و بارانی حتی در طول تابستان است. در نواحی شمال غربی و در نزدیکی مرز سوریه آب و هوای بیابانی را شاهد هستیم. دمای هوا در طول تابستان معمولا به بالای ۴۰ درجه سانتیگراد می رسد. در این نواحی بارش باران در تابستان امری کاملا غیر معمول محسوب می شود در زمستان نیز به ندرت برف می بارد.
امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید. در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی در خصوص سفر به ترکیه و تور ترکیه با ما تماس بگیرید. آژانس مسافرتی سپید گشت ۸۸۸۰۸۱۱۸

جوابی بنویسید

ایمیل ها معلوم نمیشودبخش های ضروری معلوم گشته است *

*