خانه / اطلاعات ترکیه / آب و هوای شهرهای ترکیه / آب و هوای استانبول و بهترین زمان سفر به استانبول
آب و هوای استانبول و بهترین زمان سفر به استانبول
آب و هوای استانبول

آب و هوای استانبول و بهترین زمان سفر به استانبول

آب و هوای استانبول

استانبول دارای آب و هوای اقیانوسی است؛ تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های سرد و بارانی.
بارش سالانه در استانبول از لندن، دوبلین و بروکسل هم بیشتر است! البته این مساله از جذابیت این شهر نمی کاهد. استانبول مرطوبت ترین روزها را در اواخر پاییز و زمستان و خشک ترین روزها را در بهار و تابستان تجربه می کند. این در حالی است که  حتی در طول تابستان و بهار نیز بارش باران در استانبول قابل توجه است؛ لذا استانبول در کل طول سال، فصل خشک نخواهد داشت. شاید نکته منفی راجع به آب و هوای استانبول، رطوبت بالای آن در تمام طول سال باشد که به ویژه در فصل بهار و زمستان ممکن است برای برخی خوشایند نباشد.

آب و هوای استانبول

آب و هوای استانبول

دمای هوا در طول تابستان در استانبول بین ۱۸ درجه سانتیگراد (در طول شب) تا ۲۷ درجه سانتیگراد (در طول روز)، متغیر است و دمای ۳۵ درجه سانتی گراد را نیز در گرمترین روزهای تابستان می توان انتظار داشت. این در حالی است که رطوبت بالا از مطلوبیت دمای هوا می کاهد. در تابستان های خشک، آب و هوای استانبول نیز با بارش باران به صورت رگبار کوتاه مدت امری غیر معمول نیست. با دیدن آب گرفتی در سطح شهر حین بارش های سنگین متعجب نشوید دلیل این مساله شرایط توپوگرافی و سیستم ضعیف دفع آب های سطحی در استانبول است.

زمستان در استانبول با میانگین دما ۵ درجه سانتیگراد، سرد و مرطوب است. اگر چه در طول روز به ندرت دمای هوا به زیر صفر می رسد اما رطوبت بالا و بادهای بسیار سرد، شرایط نامطلوبی را برای انسان پدید می آورد.
معمولا هر سال زمستان بین ماه های دسامبر و مارچ، در استانبول برف می بارد. بطور میانگین سالانه حدود سه هفته شهر پوشیده از برف است. معمولا حتی پس از بارش های سنگین، برف بر روی زمین تنها برای چند روز باقی می ماند.

آب و هوای استانبول

آب و هوای استانبول

بهترین زمان اقامت در استانبول از لحاظ شرایط آب و هوایی، اواخر بهار (اواخر ماه می و اوایل جون) و اوایل پاییز است. در این بازه زمانی در طول روز هوا معتدل و آفتابی است اما می بایست انتظار شب های سرد و بارانی را نیز داشت.
بهتر است برای بازدید از شهر در هر فصلی چتر همراه داشته باشید، اگرچه در غیر این صورت هم با مشکل بزرگی مواجه نخواهید شد چرا که به محض بارش باران دست فروشان چتر فروش را در هرجای شهر به آسانی خواهید یافت. البته توجه داشته باشید که این چترها معمولا بسیار نامرغوب هستند. با کمی صرف وقت بیشتر خواهید توانست چتر مرغوب تری از مغازه تهیه نمایید.
بهتر است مسافران در فصل تابستان لباس نازک برای طول روز و لباسی زخیم یا سویشرت برای غروب و شب همراه داشته باشند. در فصل زمستان لباس گرم زمستانی و در بهار و پاییز به دلیل متغیر بودن وضع هوا ترکیبی از انواع لباس ها را همراه داشته باشید.
توجه به این مساله نیز ضروری است که به دلیل وسعت شهر و واقع شدن در جوار دریا، معمولا وضعیت آب و هوای استانبول در نقاط مختلف شهر بسیار متغیر است. ممکن است در حالی که در نقطه ای از شهر شاهد بارش باران هستید با سوار شدن مترو و طی مسافتی به محلی کاملا آفتابی برسید.

امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید. در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی در خصوص سفر به ترکیه و تور ترکیه با ما تماس بگیرید.

آژانس مسافرتی سپید گشت ۰۲۱۸۸۸۰۸۱۱۸

مشاهده آنلاین شرایط دمایی و آب و هوای استانبول

جوابی بنویسید

ایمیل ها معلوم نمیشودبخش های ضروری معلوم گشته است *

*